طرح میمنت

طرح میمنت یک طرح ویژه به منظور حمایت از الگوهای اجتماعی موفق در مناسبات اجتماعی خانواده است. در این طرح بنیاد کرامت امام رضا علیه السلام به نمایندگی از آستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) قصد دارد تا از مجموعه‌های تسهیل‌گر ازدواج جوانان حمایت نموده و در جهت ترویج فعالیت‌های اجتماعی خیرمآبانه مردمی؛ تلاش‌های خیر ایشان را متبرک و متیمن به الطاف و نام مقدس حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام نماید.

background

امام صادق (علیه السلام)

کسی که وسایل ازدواج شخص مجردی را فراهم سازد تا این‌که ازدواج نماید؛ از کسانی است که خداوند روز قیامت با نظر لطف و رحمت به او نگاه می‌کند

(وسایل الشیعه 14: 26)

 

 

تأمین هزینه‌های ازدواج از جمله تأمین جهیزیه دختران جوان از مسائلی است که تأثیر مستقیمی بر افزایش سن ازدواج جوانان دارد. موضوع تأمین جهیزیه؛ در یک بعد تأمین جهیزیه حداکثری در میان اقشار برخوردار و در بعد دیگر تأمین جهیزیه حداقلی در میان اقشار کم‌تر برخوردار است. بدین ترتیب جهیزیه را می‌توان هم از وجوه فرهنگی و هم از وجوه مادی مورد نظر قرار داد. گرایش به تجملات در نتیجه تغییر ارزش‌های فرهنگی و پیشی گرفتن ابعاد مادی ازدواج بر ابعاد معنوی آن در میان اقشار برخوردار جامعه و سرایت آن به طبقات متوسط و پایین جامعه موجب گردیده تا خانواده‌ها به منظور تأمین جهیزیه فرزندان خود، سخت‌گیری کرده و خود را به زحمات فراوان دچار کنند و در مواردی خانواده‌ها به دلیل ناتوانی در تأمین مالی جهیزیه -به اصطلاح در شأن خود- ازدواج دختر جوان خود را به تعویق بیاندازند. علاوه بر این؛ در شرایط نامساعد اقتصادی؛ تورم روزافزون و رشد بیکاری؛ طبیعی است که اقشار کم‌تر برخوردار جامعه که عمدتاً تحت حمایت نهادهای خیریه عمومی هستند، نتوانند حداقل‌های یک جهیزیه را نیز تأمین کنند.

برپایه اعلام رسمی کمیته امداد امام خمینی(ره) سالانه به طور میانگین 90هزار دختر تحت پوشش این نهاد خیریه، متقاضی دریافت حمایت‌های مالی برای تأمین جهیزیه خود می‌باشند. هم‌چنین برابر یک برآورد کلی؛ از هر 3 واقعه ازدواج در کشور، یک نوعروس در تأمین جهیزیه خود نیازمند مساعدت و حمایت است. با این توصیف و براساس فراوانی ازدواج به ثبت رسیده در سال 1396 می‌توان گفت؛ در حدود 200 هزار نوعروس در کشور نیازمند مساعدت و حمایت در تأمین جهیزیه خود می‌باشند و به تعبیر دیگر برای تأمین جهیزیه خود با مشکلاتی مواجهند. طبیعتاً نمی‌توان نسبت به این قشر بی‎‌تفاوت بود.

از همین رو ضروری است که هم‌راستا با اقدامات فرهنگی که در جهت اصلاح نگرش‌ها در موضوع جهیزیه صورت می‌گیرد، حمایت‌های مالی از این افراد در دستور کار باشد. در گام نخست دولت‌ها نسبت به حل این مسئله وظیفه دارند چراکه این مسئله معلول مستقیم عملکرد نسبتاً ضعیف در تأمین اشتغال و رفع فقر و محرومیت است. دولت‌ها باید در کوتاه‌مدت اقداماتی را در نظر بگیرند و در بلند‌مدت زمینه‌های رفع محرومیت را فراهم سازند. اما فارغ از نقش و سهم دولت‌ها، آن راه‌کار اساسی و بنیادین؛ تقویت مناسبات اجتماعی خانواده است. تشکیل خانواده از گذشته در ایران ما، یک امر اجتماعی بوده است. اجتماعی به معنای آن‌که در ازدواج یک دختر و پسر جوان؛ افراد جامعه محلی سهم و نقش فراوان داشتند و مشارکت می‌کردند. اما امروز این مسئله به دلایل متعددی تضعیف شده است. امروزه علاوه بر این که ازدواج‌ها دشوار شده است و یا به تعبیر مردم ازدواج را دشوار کرده‌اند؛ مناسبات اجتماعی خانواده هم از بین رفته است به نحوی که در برخی خانواده‌ها حتی پدر و مادرها هم از حمایت در این موضوع شانه خالی کرده‌اند. بنابراین باید نهادهای مدنی و مردمی دغدغه‌مند و فعال در این زمینه را تقویت کرد.

 

  • image

    طرح میمنت

    طرح میمنت یک طرح ویژه به منظور حمایت از الگوهای اجتماعی موفق در مناسبات اجتماعی خانواده است. در این طرح بنیاد کرامت امام رضا علیه السلام به نمایندگی ازآستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) قصد دارد تا از مجموعه‌های تسهیل‌گر ازدواج جوانان حمایت نموده و در جهت ترویج فعالیت‌های اجتماعی خیرمآبانه مردمی؛ تلاش‌های خیر ایشان را متبرک و متیمن به الطاف و نام مقدس حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام نماید. بدین منظور بنیاد کرامت امام رضا علیه السلام از تمامی مجموعه‌های تسهیل‌گر ازدواج (شامل: موسسات خیریه، گروه‌های جهادی، مراکز مشاوره و تحکیم خانواده و غیره-) که در موضوع تأمین جهیزیه و لوازم ضروری زندگی زوج‌های جوان فعالیت دارند؛ دعوت می‌نماید تا با ثبت اطلاعات حقوقی خود در سامانه «خانواده رضوی» و درج اطلاعات متقاضیان دریافت جهیزیه؛ از مزایای این طرح بهره‌مند گردند.

فرایند مشارکت در طرح میمنت به شرح ذیل است:

1- ثبت‌نام و ورود اطلاعات

در گام نخست مجموعه‌های مردم‌نهاد فعال در زمینه ازدواج و خانواده -شامل: موسسات خیریه، گروه‌های جهادی، مراکز مشاوره و تحکیم خانواده و غیره- می‌توانند از طریق سامانه خانواده رضوی ثبت‌نام نموده و پس از ورود اطلاعات حقوقی مجموعه، نسبت به ورود اطلاعات مخاطبان و افراد تحت پوشش خود که متقاضی دریافت جهیزیه از آن مجموعه می‌باشند، اقدام نمایند.
تذکر1: دقت در صحت اطلاعات وارد شده در این بخش موجب پیشبرد هرچه بهتر و سریع‌تر طرح خواهد بود.
تذکر2: سامانه خانواده رضوی نسبت به حفظ اطلاعات وارد شده و اجتناب از در اختیار گذاشتن آن به غیر متعهدد می‌گردد.

2- انعقاد تفاهم‌نامه همکاری

با تأیید اطلاعات وارد شده توسط نمایندگان استانی برنامه خانواده رضوی؛ تفاهم‌نامه همکاری فیمابین بنیاد کرامت امام رضا(ع) و مجموعه مردم‌نهاد در موضوع تسهیل ازدواج جوانان منعقد می‌گردد.

3- مشارکت در تأمین جهیزیه

با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری، بنیاد کرامت امام رضا(ع) بر مبنای دستورالعمل مشارکت و شاخص‌های حمایت و تقویت مجموعه‌های مردم‌نهاد؛ برابر 5 تا 75 درصد در تأمین هزینه‌های جهیزیه مخاطبان آن مجموعه مشارکت خواهد نمود.

4- هدیه ویژه

به منظور تیمن و تبرک تلاش‌های خیر مجموعه‌های مردم‌نهادی که در این طرح مشارکت دارند، در پایان به تمامی زوج‌های جوانی که مخاطب این مجموعه‌های مردم‌نهاد می‌باشند، هدیه‌ای ویژه از طرف آستان حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(ع) اهدا خواهد شد.

به ما بپیوندید

امید است عنایت ویژه امام مهربانی شامل حال همه زوج‌های جوان گردیده و گرمابخش خانه‌های ایشان باشد
با مشارکت در این طرح، ما را در اجرای هر چه بهتر این امر یاری کنید

یا علی

ثبت نام در طرح میمنت